Адвокат Светослав Казаков - адвокат по застрахователно право

Въпрос, зададен от: Велина Шопова

Въпрос

Адвокат Казаков, бих искала да се обърна към Вас с молба за съвет. Това лято бях блъсната на пешеходната пътека пред мол Парадайз, в гр. София. Тежки увреждания не получих, но получих множество по-леки увреждания, от които обаче и до днес изпитвам болки. След ПТП-то, заведох застрахователна претенция за заплащане на застрахователно обезщетение за неимуществени вреди, като представих всички медицински документи, с които разполагах. От застрахователната компания тогава ми предложиха сума от 2 000 лв., но поискаха да подпиша споразумение, за което аз не се съгласих. Поради това и сумата не ми беше изплатена. Тъй като, както казах, продължавах и продължавам и до настоящия момент да изпитвам болки, миналия месец ходих отново на преглед. лекарят установи, че тези увреждания, които съм получила, въпреки че са леки, все още не са отшумели. Представих новите документи от лекарския преглед по щетата. Този път от застрахователната компания ми предложиха малко по-голяма сума, но тя и до този момент не ми е изплатена. Какво мога да предприема? Мога ли да получа застрахователно обезщетение без да подписвам споразумение?

Отговор

Здравейте г-жо Шопова,

Съгласно разпоредбата на чл. 108, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането, когато застрахователят е определил застрахователно обезщетение, той следва да го изплати на пострадалото лице, дори то да не е съгласно да подпише споразумение. Ако не стори това, дължимото застрахователно обезщетение може да бъде получено единствено по съдебен ред. 

Поздрави!

Адв. Светослав Казаков

Facebook resize